W dniu 26 października.b.r. „grupa” sympatyków historii „Rekonstrukto” - przedstawiła w naszej szkole bardzo ciekawy „pokaz” z prelekcją dotyczącą dramatycznych wydarzeń z historii Polski związanych z utratą przez Polskę niepodległości w XVIII w. i podziałem jej terytorium pomiędzy zaborców (Rosję, Prusy i Austrię), oraz z podejmowanymi próbami jej odzyskania w wieku XIX. Ukazane zostały kolejne polskie zbrojne zrywy niepodległościowe w XVIII i XIX w. (Powstanie Kościuszkowskie, Legiony Polskie we Włoszech, walki u boku Napoleona, Powstanie Listopadowe), które niestety kończyły się niepowodzeniem, co przynosiło kolejne represje wobec naszych ówczesnych rodaków ze strony zaborców, aby na zawsze zapomnieli oni swej polskiej tożsamości narodowej.
Szczególne miejsce w tym pokazie zajęło Powstanie Styczniowe trwające w latach 1863 – 64 i będące najdłuższym polskim niepodległościowym powstaniem zbrojnym, w którym stoczonych zostało aż 1200 bitew i potyczek. Prowadzący pokaz zwrócił uwagę, iż pomimo kolejnego niepowodzenia zbrojnego każde takie powstanie - a nawet represje ze strony zaborców - umacniały wśród naszych ówczesnych rodaków polską świadomość narodową na tyle skutecznie, że naród polski i jego kultura przetrwały ostatecznie 123 lata okresu zaborów i dzięki temu możemy się dzisiaj cieszyć naszą niepodległą ojczyzną.
Pokaz i prelekcję znacząco uatrakcyjniło zaangażowanie naszych uczniów przez prowadzących. Mogli oni bowiem bezpośrednio zapoznać się z właściwym umundurowaniem i uzbrojeniem wykorzystywanym w powstaniach a także wykazać się swoją wiedzą na temat historii.
To była żywa lekcja historii z okazji 160-tej rocznicy wybuchu Powstania Styczniowego.
Na zakończenie odbyła się pamiątkowa sesja zdjęciowa z wykorzystaniem strojów, broni i rekwizytów.