,,W oczekiwaniu na salę gimnastyczną... POZNAJ MISTRZA
Opcje widoku
Powiększ tekst
Powiększ tekst
Pomniejsz tekst
Pomniejsz tekst
Kontrast
Kontrast
Podkreślenie linków
Podkreślenie linków
Deklaracja dostępności
Deklaracja dostępności
Reset
Reset

Historia szkoły

Po I wojnie światowej wieś Wysokie Koło posiadała szkołę pięcioklasową, która mieściła się w prywatnych budynkach u rolników.  W roku 1928 postanowiono zbudować własny budynek szkolny. Dziedzic majątku Boguszówka p. Plewiński  oraz Maria Lewicka  przy współudziale sejmiku i miejscowej ludności podjęli ten wielki wysiłek w celu zbudowania nowego budynku szkolnego. Szkoła oddana została do użytku w roku 1931. Kierownikiem szkoły w Wysokim Kole  w latach 1927- 1945 był Marian Jaworski. 

    Rok 1962 budynek szkolny po kapitalnym remoncie

 

W czasie okupacji w latach 1939-1943 nauka odbywała się z ograniczoną ilością przedmiotów- nie były prowadzone przedmioty takie jak historia i geografia. W roku 1944 i na początku 1945 r. w budynku szkoły mieściło się wojsko armii hitlerowskiej oraz magazyny zbożowe. Na skutek działań wojennych budynek został częściowo zniszczony. Po zakończeniu działań wojennych przystąpiono do remontu budynku szkolnego i od 1 września 1945r. dzieci tego środowiska podjęły naukę.

   Rok 1962 Lekcja w PSP w Wysokim Kole

Kierownikiem szkoły w latach 1945- 1953 był Józef Kletowski. Kolejnymi kierownikami byli: Henryk Spytek, Stanisława Wieraszka, Kazimierz Łyszcz, Elżbieta Adamowicz, Joanna Kowalczyk.

Obecnym dyrektorem szkoły jest pani Sabina Bożek- Mizak.

 

  • LATA ....

  • Historia  Szkoły w Wysokim Kole

    Po I wojnie światowej wieś Wysokie Koło posiadała szkołę pięcioklasową, która mieściła w prywatnych budynkach u rolników. Pełna szkoła podstawowa była  zorganizowana w Gniewoszowie o 2 km. Kierownikiem szkoły w Wysokim Kole  w latach 1927 do 1945 był Marian Jaworski. W roku 1928 postanowiono zbudować własny budynek szkolny. Dziedzic majątku Boguszówka p. Plewiński  oraz Maria Lewicka (nazwiska umieszczone są na tablicy przy wejściu do szkoły) przy współudziale sejmiku i miejscowej ludności podjęli ten wielki wysiłek w celu zbudowania nowego budynku szkolnego. Szkoła oddana została do użytku w roku 1931. Był to budynek na ówczesne czasy zupełnie wystarczający, pokryty paloną czerwoną dachówką. Liczba uczniów w latach trzydziestych wynosiła ok. 300. Zespół nauczycielski w poszczególnych latach wynosił od 6 do 7 osób. Pracowali nauczyciele o nazwiskach  Marian Jaworski, Helena Jaworska , p. Oświęcimska , Walery Kosiczak, Helena Jagiełło, ks. Figarski, p. Styczyńska.

            W czasie okupacji w latach 1939-1943 odbywała się nauka z ograniczona ilością przedmiotów. Nie były prowadzone przedmioty takie jak historia i geografia. W roku 1944 i na początku 1945 r. w budynku szkoły mieściło się wojsko armii hitlerowskiej, a chwilami magazyny zbożowe. Na skutek działań wojennych budynek został częściowo zniszczony. W roku 1934 został podniesiony stopień organizacyjny do VII oddziałów. Po zakończeniu działań wojennych przystąpiono do remontu budynku szkolnego id od 1 września 1945r. dzieci tego środowiska podjęły naukę. Kierownikiem szkoły od roku 1945 był Józef Kletowski. Część grona nauczycielskiego Kazimierz Łyszcz, Stanisława Wieraszka, Janina Latos i Telimena Stępień. Praktykantki: Wanda Kowalska, Teresa Piskorek, Janina Długoszewska.

           Od roku 1945 do 1958 w szkole w Wysokim Kole pracowali nauczyciele o nazwiskach: Piskorek Michał, Piskorek Julia, Wróbel Cecylia, Chlewicki Zygmunt, Grzeszczyk Władysław, Łuczak Józef, ob. Miller, ob. Bielawska, Latos Janina, Zuzanna Ziemska.

     

         Rok 1951

     

             Kletowski Józef był kierownikiem szkoły do roku 1953. Na miejsce kierownicze powołano Henryka Spytka, byłego nauczyciela szkoły w Gniewoszowie. Po upływie zginął w nurtach Wisły. Na miejsce Henryka Spytka powołano Stanisławę Wieraszkę, która pełniła funkcje kierownika szkoły do 1 sierpnia 1958r.

    Od roku 1958 kierownikiem szkoły został Kazimierz Łyszcz.

    Kazimierz Łyszcz- kierownik szkoły od roku 1958

             Powyższą krotką historię szkoły sporządził Kazimierz Łyszcz na podstawie protokołów rad pedagogicznych, arkuszy ocen i wywiadów wśród społeczeństwa.

     

    Wysokie Koło, dn. 03.01.1960 r.

          W latach 1956-1965 w budynku tutejszej szkoły w okresie wakacji były organizowane kolonie letnie dla dzieci kolejarzy DOKP- Lublin Ośrodek Socjalno-Bytowy   w Kielcach. W czasie dwóch turnusów przebywało przeciętnie 250 dzieci. Przy współudziale organizatora kolonii, Komitetu Rodzicielskiego ogrodzono plac szkolny siatką około 500m dlugości. Zbudowano komórki i piwnice dla miejscowych nauczycieli.

         Wykończono 4 pomieszczenia dla nauczycieli z południowej części budynku. Doprowadzono budynek do właściwego wyglądu. Inspektorem szkolnym był Piskorek Michał- rodak tejże miejscowości.   

      Rok 1959.  Personel pedagogiczno- administracyjny kolonii.

      Rok 1961.      Kierownik kolonii i personel administracyjny.

      Rok 1960.  Kierownik kolonii i wychowankowie.

      Rok 1961.    Kierownik kolonii, lekarz i wychowankowie.

      

    Zelektryzowanie Wysokiego Koła        

           W roku 1954 wieś Wysokie Koło otrzymało światło elektryczne. Prace elektryfikacyjne wykonało Łódzkie Przedsiębiorstwo Elektryfikacji Rolnictwa w  Łodzi ul. Piotrkowska 105. Budynek szkolny zelektryfikowano na koszt państwowy.

    Szkoła Podstawowa w Wysokim Kole

    Od dn. 1 września 1959 r. szkoła podstawowa w Wysokim Kole posiadała 5 sił nauczycielskich. Są to osoby: Łyszcz Kazimierz, Łyszcz Janina,  Kozieł Helena, Markowska Józefa,  Krystyna Grudzińska i Marian Grudziński-  punkt  filialny w Markowali.  Punkt filialny  w  Markowali  został zorganizowany dla dzieci najmłodszych  kl. I-IV w roku 1956.

    W latach 1957- 1961 Inspektorem Szkolnym był mgr Jan Wodecki

    Jan Wodecki na zdjęciu od lewej.

     

    Wycieczki szkolne

    W latach 1960 i 1961 kierownictwo  szkoły wraz z Komitetem Rodzicielskim zaplanowało kilka wycieczek krajoznawczych do Warszawy , Krakowa , Gdańska , Lublina , Kazimierza i Czarnolasu. Wycieczki doszły do skutku, skorzystało z nich około 350 uczniów klasy IV- VII.

    Grupa uczniów naszej szkoły w Warszawie pod opieką Kazimierza    Łyszcza, Heleny Kozieł i Barbary Płachty.

    Grupa uczniów nad morzem pod opieką nauczycieli: Janiny Łyszcz, Mariana Grudzińskiego i Krystyny Kozioł- członka Komitetu Rodzicielskiego.

    Praca  Komitetu Rodzicielskiego

          Od roku1959 praca komitetu Rodzicielskiego była  b. owocna .Organizowano imprezy karnawałowe . Odwiedzano zespołowo domy uczniów . Zgromadzono dość duże ilości pieniędzy . Z inicjatywy kierownika szkoły zakupiono telewizor  marki Orion za 9000 zł.  Był to pierwszy telewizor w środowisku . Wieczorami  oglądało telewizję ok. 70 osób. 

          Oto  nazwiska członków Komitetu Rodzicielskiego: Andrzej Wink- przewodniczący, Krystyna Kozioł, Jan Piskorek, Marian Tyburcy, Tadeusz Tyburcy, Adam Ziemba,  Jan Kaczkowski, Stanisław Zdun, Władysław Sadownik, Władysław Ciucias, Marian Oleś, Kazimierz Łyszcz i inni. 

            Zaplanowano  rozbudowę tejże szkoły.

    Woźnym w szkole od roku 1934 jest Józef Adamiec mieszkaniec Wysokiego Koła.

    Józef Adamiec na zdjęciu z prawej strony.

    Praca uczniów na kwietniku szkolnym.

    Wycieczka do Warszawy.

    Rok 1959- czerwiec

    Grono nauczycielskie: kier. szk. Kazimierz Łyszcz, Krystyna Grudzińska, Helena Kozieł, Maria Pasecka, Józef Markowska i ks. Stanisław Popiółkiewicz.

    Wychowawca Marian Grudziński.

    Nauczycielka Józefa Markowska z uczniami.

    Pierwsza lekcja przy telewizorze.

    Wysokie Koło, dn. 01.09.1961 r.

     

    Skład Grona Nauczycielskiego na rok szkolny 1961/62

     

    Kierownik szkoły – Kazimierz Łyszcz

    Nauczyciele : Janina Łyszcz, Helena Kozieł, Krystyna Grudzińska, Józefa Markowska, Regina Karsznia i Marian Grudziński – punkt filialny w Markowoli.

    Rok 1962- budynek szkolny po kapitalnym remoncie.

    Rok 1964- wybudowana droga o nawierzchni asfaltowej Puławy- Kozienice.

    Rok 1963.  Kierownik kolonii i personel gospodarczy.

 

 

 

Data dodania: 2022-02-05 10:56:59
Data edycji: 2022-02-13 12:09:46
Ilość wyświetleń: 1234

Ankiety

Weź udział w jednej z ankiet szkolnych! Twoja opinia jest ważna!
Więcej informacji

Kalendarz

Klasy

Przejdź na stronę swojej klasy
Więcej informacji

Klasy

Przejdź na stronę swojej klasy
Zobacz

Nasi Partnerzy

Niczego w życiu nie należy się bać, należy to tylko zrozumieć...

Maria Skłodowska-Curie
Bądź z nami
aktualności i informacje
Biuletynu Informacji PublicznejElektroniczna Platforma Usług Administracji Publicznej
Biuletynu Informacji Publicznej
Elektroniczna Platforma Usług Administracji Publicznej