,,W oczekiwaniu na salę gimnastyczną... POZNAJ MISTRZA

Czcionka:

A+A-

Kontrast:

Warto wiedzieć

Warto wiedzieć
Wojna światów 1920❗ Polacy wygrali❗
➡️„Polska wojna była najważniejszym punktem zwrotnym nie tylko w polityce Rosji Sowieckiej, ale także w polityce światowej. […] Wszystko tam, w Europie, było do wzięcia. Lecz Piłsudski i jego Polacy spowodowali gigantyczną, niesłychaną klęskę sprawy światowej rewolucji” – powiedział Włodzimierz Lenin o roku 1920.
Warto przypomnieć jeszcze jeden cytat. To rozkaz Michaiła Tuchaczewskiego, jednego z najzdolniejszych sowieckich dowódców, którzy w rozkazie do swoich żołnierzy ruszających na Polskę napisał: „Przez trupa białej Polski do światowej rewolucji!”.
➡️13 sierpnia 1920 r. rozpoczęła się Bitwa warszawska, jedna z najważniejszych batalii w dziejach świata. Bolszewicy stali już u wrót stolicy Polski.
➡️To Polacy 100 lat temu zapobiegli przeniesieniu do Europy bolszewickiej ideologii, a przede wszystkim zbrodniom.
W skrócie:
➡️ Polska obroniła Europę przed komunizmem. Walczyła niemal samotnie.
➡️ Wojnę prowadziło dopiero co powstałe państwo, którego obywatele przez ponad 120 lat rozdzieleni byli przez trzy inne systemy zaborczych krajów. Państwo, które w trakcie wojny tworzyło dopiero swoją gospodarkę i system administracyjny.
➡️ Problemem było również stworzenie armii mogącej odeprzeć atak bolszewicki (różne uzbrojenie, kadra dowódcza o różnych doświadczeniach wyniesionych z armii zaborczych, brak własnego przemysłu zbrojeniowego, uzależnienie od dostaw broni z innych państw).
➡️ Polacy dokonali niezwykłego czynu cementując ostatecznie byt narodowy. Ponad sto tysięcy ludzi zgłosiło się do Armii Ochotniczej, na czele której stanął gen. Józef Haller.
➡️ Działaliśmy przy pewnej obojętności a nawet wrogich posunięciach głównych państw europejskich. Czechosłowacja i Niemcy blokowały np. dostawy broni.
➡️ Mogliśmy liczyć tylko na Węgry, które tuż przed Bitwą warszawską dostarczyły nam zapasy brakującej już amunicji. Gotowi byli przysłać nam nawet 30-tysięczny korpus ekspedycyjny.
➡️ Wsparli nas Francuzi, częściowo za pieniądze, ale ich wkład strategiczny był cenny. Mało znany epizod. Charles de Gaulle, późniejszy prezydent Francji, zaciągnął się jeszcze w 1918 r. do polskiej armii formowanej przez gen. Józefa Hallera we Francji. W Polsce szkolił polskie wojsko. W przeddzień Bitwy warszawskiej poprosił o przydział do jednostki frontowej. Ma Virtuti Militari. Żył w Polsce do 1921 r.
➡️ Amerykanie - ochotnicy stworzyli eskadrę lotniczą. Jednym z jej twórców był Merian C. Cooper, późniejszy producent King Konga, jeden z najważniejszych twórców Hollywood. Jest podpułkownikiem polskiego wojska.
➡️ Wojna polsko-bolszewicka toczona w głównej fazie w r. 1920, to jedno z najważniejszych wydarzeń w historii Polski.
➡️ To sprawa, która stała się fundamentem ideowym II Rzeczpospolitej.
➡️ Wojna ta, to część historii świata, zderzenie cywilizacji, jedno z najważniejszych wydarzeń XX wieku.
➡️ W czasach PRL, pamięć o wojnie polsko-bolszewickiej była rugowana z oficjalnej historii, kilka pokoleń miało o niej tylko cząstkową i zakłamaną wiedzę. Zdarza się to do dzisiaj.
Plakat IPN na postawie grafiki Jakuba Różalskiego „Sierp i młot”
? Poczytaj więcej o Bitwie Warszawskiej i wojnie polsko-bolszewickiej w publikacjach IPN:
Data dodania: 2022-09-02 00:18:13
Data edycji: 2022-09-02 00:18:45
Ilość wyświetleń: 41

Ankiety

Weź udział w jednej z ankiet szkolnych! Twoja opinia jest ważna!
Więcej informacji

Kalendarz

Klasy

Przejdź na stronę swojej klasy
Więcej informacji

Klasy

Przejdź na stronę swojej klasy
Zobacz

Nasi Partnerzy

Niczego w życiu nie należy się bać, należy to tylko zrozumieć...

Maria Skłodowska-Curie
Bądź z nami
aktualności i informacje
Biuletynu Informacji PublicznejElektroniczna Platforma Usług Administracji Publicznej