,,W oczekiwaniu na salę gimnastyczną... POZNAJ MISTRZA
Opcje widoku
Powiększ tekst
Powiększ tekst
Pomniejsz tekst
Pomniejsz tekst
Kontrast
Kontrast
Podkreślenie linków
Podkreślenie linków
Deklaracja dostępności
Deklaracja dostępności
Reset
Reset

Warto wiedzieć

Warto wiedzieć
Wojna światów 1920❗ Polacy wygrali❗
➡️„Polska wojna była najważniejszym punktem zwrotnym nie tylko w polityce Rosji Sowieckiej, ale także w polityce światowej. […] Wszystko tam, w Europie, było do wzięcia. Lecz Piłsudski i jego Polacy spowodowali gigantyczną, niesłychaną klęskę sprawy światowej rewolucji” – powiedział Włodzimierz Lenin o roku 1920.
Warto przypomnieć jeszcze jeden cytat. To rozkaz Michaiła Tuchaczewskiego, jednego z najzdolniejszych sowieckich dowódców, którzy w rozkazie do swoich żołnierzy ruszających na Polskę napisał: „Przez trupa białej Polski do światowej rewolucji!”.
➡️13 sierpnia 1920 r. rozpoczęła się Bitwa warszawska, jedna z najważniejszych batalii w dziejach świata. Bolszewicy stali już u wrót stolicy Polski.
➡️To Polacy 100 lat temu zapobiegli przeniesieniu do Europy bolszewickiej ideologii, a przede wszystkim zbrodniom.
W skrócie:
➡️ Polska obroniła Europę przed komunizmem. Walczyła niemal samotnie.
➡️ Wojnę prowadziło dopiero co powstałe państwo, którego obywatele przez ponad 120 lat rozdzieleni byli przez trzy inne systemy zaborczych krajów. Państwo, które w trakcie wojny tworzyło dopiero swoją gospodarkę i system administracyjny.
➡️ Problemem było również stworzenie armii mogącej odeprzeć atak bolszewicki (różne uzbrojenie, kadra dowódcza o różnych doświadczeniach wyniesionych z armii zaborczych, brak własnego przemysłu zbrojeniowego, uzależnienie od dostaw broni z innych państw).
➡️ Polacy dokonali niezwykłego czynu cementując ostatecznie byt narodowy. Ponad sto tysięcy ludzi zgłosiło się do Armii Ochotniczej, na czele której stanął gen. Józef Haller.
➡️ Działaliśmy przy pewnej obojętności a nawet wrogich posunięciach głównych państw europejskich. Czechosłowacja i Niemcy blokowały np. dostawy broni.
➡️ Mogliśmy liczyć tylko na Węgry, które tuż przed Bitwą warszawską dostarczyły nam zapasy brakującej już amunicji. Gotowi byli przysłać nam nawet 30-tysięczny korpus ekspedycyjny.
➡️ Wsparli nas Francuzi, częściowo za pieniądze, ale ich wkład strategiczny był cenny. Mało znany epizod. Charles de Gaulle, późniejszy prezydent Francji, zaciągnął się jeszcze w 1918 r. do polskiej armii formowanej przez gen. Józefa Hallera we Francji. W Polsce szkolił polskie wojsko. W przeddzień Bitwy warszawskiej poprosił o przydział do jednostki frontowej. Ma Virtuti Militari. Żył w Polsce do 1921 r.
➡️ Amerykanie - ochotnicy stworzyli eskadrę lotniczą. Jednym z jej twórców był Merian C. Cooper, późniejszy producent King Konga, jeden z najważniejszych twórców Hollywood. Jest podpułkownikiem polskiego wojska.
➡️ Wojna polsko-bolszewicka toczona w głównej fazie w r. 1920, to jedno z najważniejszych wydarzeń w historii Polski.
➡️ To sprawa, która stała się fundamentem ideowym II Rzeczpospolitej.
➡️ Wojna ta, to część historii świata, zderzenie cywilizacji, jedno z najważniejszych wydarzeń XX wieku.
➡️ W czasach PRL, pamięć o wojnie polsko-bolszewickiej była rugowana z oficjalnej historii, kilka pokoleń miało o niej tylko cząstkową i zakłamaną wiedzę. Zdarza się to do dzisiaj.
Plakat IPN na postawie grafiki Jakuba Różalskiego „Sierp i młot”
? Poczytaj więcej o Bitwie Warszawskiej i wojnie polsko-bolszewickiej w publikacjach IPN:
Data dodania: 2022-09-02 00:18:13
Data edycji: 2022-09-02 00:18:45
Ilość wyświetleń: 131

Ankiety

Weź udział w jednej z ankiet szkolnych! Twoja opinia jest ważna!
Więcej informacji

Kalendarz

Klasy

Przejdź na stronę swojej klasy
Więcej informacji

Klasy

Przejdź na stronę swojej klasy
Zobacz

Nasi Partnerzy

Niczego w życiu nie należy się bać, należy to tylko zrozumieć...

Maria Skłodowska-Curie
Bądź z nami
aktualności i informacje
Biuletynu Informacji PublicznejElektroniczna Platforma Usług Administracji Publicznej
Biuletynu Informacji Publicznej
Elektroniczna Platforma Usług Administracji Publicznej