„Polska wojna była najważniejszym punktem zwrotnym nie tylko w polityce Rosji Sowieckiej, ale także w polityce światowej. […] Wszystko tam, w Europie, było do wzięcia. Lecz Piłsudski i jego Polacy spowodowali gigantyczną, niesłychaną klęskę sprawy światowej rewolucji” – powiedział Włodzimierz Lenin o roku 1920.
Warto przypomnieć jeszcze jeden cytat. To rozkaz Michaiła Tuchaczewskiego, jednego z najzdolniejszych sowieckich dowódców, którzy w rozkazie do swoich żołnierzy ruszających na Polskę napisał: „Przez trupa białej Polski do światowej rewolucji!”.
13 sierpnia 1920 r. rozpoczęła się Bitwa warszawska, jedna z najważniejszych batalii w dziejach świata. Bolszewicy stali już u wrót stolicy Polski.
To Polacy 100 lat temu zapobiegli przeniesieniu do Europy bolszewickiej ideologii, a przede wszystkim zbrodniom.
W skrócie:
Polska obroniła Europę przed komunizmem. Walczyła niemal samotnie.
Wojnę prowadziło dopiero co powstałe państwo, którego obywatele przez ponad 120 lat rozdzieleni byli przez trzy inne systemy zaborczych krajów. Państwo, które w trakcie wojny tworzyło dopiero swoją gospodarkę i system administracyjny.
Problemem było również stworzenie armii mogącej odeprzeć atak bolszewicki (różne uzbrojenie, kadra dowódcza o różnych doświadczeniach wyniesionych z armii zaborczych, brak własnego przemysłu zbrojeniowego, uzależnienie od dostaw broni z innych państw).
Polacy dokonali niezwykłego czynu cementując ostatecznie byt narodowy. Ponad sto tysięcy ludzi zgłosiło się do Armii Ochotniczej, na czele której stanął gen. Józef Haller.
Działaliśmy przy pewnej obojętności a nawet wrogich posunięciach głównych państw europejskich. Czechosłowacja i Niemcy blokowały np. dostawy broni.
Mogliśmy liczyć tylko na Węgry, które tuż przed Bitwą warszawską dostarczyły nam zapasy brakującej już amunicji. Gotowi byli przysłać nam nawet 30-tysięczny korpus ekspedycyjny.
Wsparli nas Francuzi, częściowo za pieniądze, ale ich wkład strategiczny był cenny. Mało znany epizod. Charles de Gaulle, późniejszy prezydent Francji, zaciągnął się jeszcze w 1918 r. do polskiej armii formowanej przez gen. Józefa Hallera we Francji. W Polsce szkolił polskie wojsko. W przeddzień Bitwy warszawskiej poprosił o przydział do jednostki frontowej. Ma Virtuti Militari. Żył w Polsce do 1921 r.
Amerykanie - ochotnicy stworzyli eskadrę lotniczą. Jednym z jej twórców był Merian C. Cooper, późniejszy producent King Konga, jeden z najważniejszych twórców Hollywood. Jest podpułkownikiem polskiego wojska.
Wojna polsko-bolszewicka toczona w głównej fazie w r. 1920, to jedno z najważniejszych wydarzeń w historii Polski.
To sprawa, która stała się fundamentem ideowym II Rzeczpospolitej.
Wojna ta, to część historii świata, zderzenie cywilizacji, jedno z najważniejszych wydarzeń XX wieku.
W czasach PRL, pamięć o wojnie polsko-bolszewickiej była rugowana z oficjalnej historii, kilka pokoleń miało o niej tylko cząstkową i zakłamaną wiedzę. Zdarza się to do dzisiaj.
Plakat IPN na postawie grafiki Jakuba Różalskiego „Sierp i młot”
Poczytaj więcej o Bitwie Warszawskiej i wojnie polsko-bolszewickiej w publikacjach IPN: