15 sierpnia to w życiorysie Marii Skłodowskiej-Curie podwójna rocznica. Tego dnia, w 1896 roku, Pani Curie (od roku mężatka) zdała egzamin nauczycielski, po którym jako pierwsza kobieta rozpoczęła w 1900 roku pracę wykładowczyni w Wyższej Szkole Normalnej w Sèvres.
„Pracując w laboratorium, musiałam się poza tym równocześnie sporo uczyć; postanowiłam bowiem zdać egzamin uprawniający do nauczania w szkołach dla dziewcząt. Pomyślny wynik uprawniał też do uzyskania tytułu profesora. Po wielomiesięcznym przygotowaniu zdałam go w sierpniu 1896 roku z pierwszą lokatą” – czytamy w „Autobiografii” Marii Skłodowskiej-Curie.
Maria była nauczycielką z wychowania i powołania. Niosła kaganek oświaty od czasu pierwszych korepetycji i późniejszej pracy jako guwernantka, m.in. w domu państwa Żórawskich w Szczukach, gdzie uczyła także okoliczne dzieci wiejskie. Była nauczycielką do końca życia.
Talent pedagogiczny odziedziczyła po rodzicach – nauczycielach. 15 sierpnia 1835 roku urodziła się Marianna Bronisława Skłodowska z domu Boguska – przyszła ochmistrzyni pensji żeńskiej w Warszawie przy ulicy Freta 16 i mama uczonej.