Czy w rodzinnym domu Marii Skłodowskiej-Curie świętowano rocznicę Konstytucji 3 maja?
Choć Dzień Konstytucji 3 maja obchodzony jest dopiero od 1919 roku, pewnym jest, że wszystkie dzieci państwa Skłodowskich doskonale znały tę datę.
W rodzinie Marii patriotyzm był ogromną wartością. Pierwsze lekcje polskiej literatury i historii, mała Mania i jej starsze rodzeństwo pobierali w domu, a oboje rodzice, jako nauczyciele, angażowali się w tajne nauczanie polskich uczniów.
O tym jak w ówczesnych szkołach wyglądały takie lekcje wspomina w biografii Marii Ewa Curie:
„Atmosferę spisku czuje się w tej klasie […] Bo przecież to jest nielegalna lekcja. Przecież w tej polskiej szkole nie wolno uczyć historii Polski. Zwłaszcza - o zgrozo! – po polsku![…] Sygnał ostrzegawczy. W jednej chwili powstaje ruch gorączkowy, lecz niezwykle sprawny. Szybkie ręce Tupci chwytają, zbierają książki i zeszyty. Pięć dziewcząt je wrzuca, ile która potrafi zmieścić, do fartuszków – i już ich nie ma.”
Jeśli chcecie poczuć atmosferę XIX wiecznej szkoły podpowiadamy, że w Muzeum Marii Skłodowskiej-Curie możecie zobaczyć notatnik Bronisławy Skłodowskiej, mamy Marii, do którego Bronisława przepisała dla swoich uczennic z pensji „Śpiewy historyczne” Juliana Ursyna Niemcewicza. Utwór ten, zakazany przez władze carskie, był dla ówczesnych uczniów swoistym elementarzem do nauki historii.