,,W oczekiwaniu na salę gimnastyczną... POZNAJ MISTRZA
Opcje widoku
Powiększ tekst
Powiększ tekst
Pomniejsz tekst
Pomniejsz tekst
Kontrast
Kontrast
Podkreślenie linków
Podkreślenie linków
Deklaracja dostępności
Deklaracja dostępności
Reset
Reset

Kalendarium Muzeuem Marii Skłodowskiej- Curie

„Gdy się rozważa postępy, jakie uczyniła fizyka w ostatnich latach dziesięciu, uderza zmiana, która zaszła w inszych pojęciach o elektryczności i o materii […].”* Tak rozpoczęła swój wykład w paryskim Uniwersytecie, pierwsza kobieta w gronie profesorów, Maria Skłodowska-Curie.
✍
„Pani Curie, wdowa po znakomitym uczonym […], która objęła po nim katedrę w Sorbonie, wygłosi swój pierwszy wykład w poniedziałek, dnia 5 listopada 1906 r., o godzinie 1.30 po południu […]. W tym wstępnym wykładzie pani Curie przedstawi teorię jonów w gazach i mówić będzie o promieniotwórczości. Wykład pani Curie odbędzie się w jednej ze zwykłych sal Sorbony. Otóż te sale mają przeciętnie koło 120 miejsc, z których większość zajmują studenci, więc dla publiczności i prasy […], przypadnie najwyżej miejsc dwadzieścia! … Czy nie możnaby w okolicznościach tak wyjątkowych, jedynych w dziejach Sorbony, odstąpić od zwyczaju i oddać pani Curie do dyspozycji wielkie amfiteatr – na ten pierwszy wykład tylko?”*
✍
Wydarzeniem żyła francuska prasa, „reporterzy, światowcy, artyści, piękne kobiety” – jak pisała w biografii matki Ewa Curie. Tłumnie zgromadzona publiczność przywitała panią Curie gromkimi oklaskami. Uczona rozpoczęła swój pierwszy wykład na Wydziale Matematyczno-Przyrodniczym Uniwersytetu w Paryżu w miejscu w którym przerwał, tragicznie zmarły pół roku wcześniej mąż, prof. Piotr Curie.

Może być zdjęciem przedstawiającym 3 osoby i tekst „Place de la Sorbonne 5 listopada 1906 r. Maria Skłodowska-Curie pierwsza kobieta w historii paryskiej uczelni, wygłosiła wykład na Sorbonie.”

Data dodania: 2023-11-14 19:46:14
Ilość wyświetleń: 73

Ankiety

Weź udział w jednej z ankiet szkolnych! Twoja opinia jest ważna!
Więcej informacji

Kalendarz

Klasy

Przejdź na stronę swojej klasy
Więcej informacji

Klasy

Przejdź na stronę swojej klasy
Zobacz

Nasi Partnerzy

Niczego w życiu nie należy się bać, należy to tylko zrozumieć...

Maria Skłodowska-Curie
Bądź z nami
aktualności i informacje
Biuletynu Informacji PublicznejElektroniczna Platforma Usług Administracji Publicznej
Biuletynu Informacji Publicznej
Elektroniczna Platforma Usług Administracji Publicznej