Nasi wychowankowie mogli zanurzyć się w świat chemii roślin, odkryć jej barwy i odcienie. Brali udział w doświadczeniach laboratoryjnych, które odsłoniły im m.in. barwy antocyjanów i proces fluorescencji.
Uzyskali odpowiedź na pytanie: Co pszczoła do ula niesie?
Podczas tych zajęć laboratoryjnych zapoznano uczestników z wyglądem i wyposażeniem pracowni laboratoryjnej, stosowanymi w niej metodami pracy. Podczas warsztatów nasi uczniowie poznali hierarchię w rodzinie pszczelej, działanie oraz ich zastosowanie w kuchni, medycynie, kosmetologii produktów pochodzących z ula. Zajęcia pozwoliły zapoznać uczestnikom z problemem zmniejszania się liczebności owadów zapylających w krajobrazie rolniczym i miejskim (monokultury, pestycydy, fragmentacja siedlisk, wzrost temperatur rocznych), oraz sposobem tworzenia tzw. taśmy pokarmowej dla owadów zapylających w naszych ogrodach.
Nasi młodzi „naukowcy” sami wykonywali proste doświadczenia laboratoryjne, które pozwoliły ich na określenie jakości produktów pszczelich, zapoznali się z analizą pyłkową jako narzędziem do identyfikacji miodów odmianowych i importowanych oraz wpływem temperatury na system reprodukcyjny roślin.
Nasza grupa ciekawskich świata wychowanków zapoznała się z obrazami z życia ważek .
Podczas spotkania z autorami wystawy fotograficznej pokazującej piękno i życie owadów na przykładzie ważek uczniowie klasy5 i 7 dowiedzieli się jaki jest wygląd, zachowania, kluczowe elementy cyklu życiowego, znaczenie ekologiczne i znaczenie ważek w życiu człowieka. Autorzy chętnie odpowiadali na pytania gości dotyczące zarówno ważek jak i warsztatu swojej pracy.
PSP w Wysokim Kole im. Marii Skłodowskiej - Curie w Wysokim Kole dziękuje serdecznie za możliwość w uczestniczeniu w tych niezwykle interesujących i pouczających pokazach, laboratoriach i spotkaniach z pracownikami i studentami wydziału Biotechnologii, a w szczególności:
Prowadzącym: Studenckie Koło Naukowe Fitochemików, Katedra Fizjologii Roślin i Biofizyki WBiB, dr hab. A. Hanaka, prof. UMCS, dr hab. S. Dresler, prof. UMCS M. Sawic, W. Grzywacz, P. Kuźma, D. Świstak, W. Rząd, A. Goławska, K. Hołub, N. Piętka, A. Matuła, M. Lewkowicz, M. Wilkołek, D. Markowska
Katedra Botaniki, Mykologii i Ekologii; dr hab. Małgorzata Wrzesień, mgr inż. Karolina Tymoszuk, mgr inż. Jacek Jachuła
dr hab. Paweł Buczyński, prof. UMCS; mgr Agnieszka Tańczuk - UMCS: WBiB Katedra Zoologii i Ochrony Przyrody; dr hab. Edyta Buczyńska, prof. UP – UP, WBŚ, Katedra Zoologii i Ekologii Zwierząt.
To było wspaniałe doświadczenie. Za rok na pewno spróbujemy spotkać się z Państwem ponownie